Impresje

wtorek, 22 marca 2011

Dziwne zachowanie firmy Selkar

Nie czytałam żadnej książki państwa Grossów, ale ten wpis będzie pośrednio dotyczył ich publikacji. Otóż na stronie firmy Selkar, która zajmuje się sprzedażą wysyłkową książek, przed opisem "Złotych żniw" widnieje kuriozalny komunikat:
Ponieważ nie możemy wycofać książki z naszej oferty, a nie chcemy żeby nasi klienci odnieśli wrażenie, iż poglądy i wnioski Pana Grossa są naszymi poglądami, postanowiliśmy nieco podwyższyć cenę książki. Życzymy udanych zakupów ;)
I teraz uwaga: książkę tę można obecnie w Selkarze nabyć za 4499 zł.Zastanawiam się, jak firma Selkar wyobraża sobie swoich klientów? Czy kieruje swą ofertę do jakichś wyimaginowanych tumanów, którzy identyfikują poglądy prezentowane w  książce z poglądami sprzedawcy? 

OK, mamy wolny rynek i firma Selkar sama ustala ceny, po jakich sprzedaje dany produkt. Nie traktuję tego działania jak cenzury. Zapewne jakaś umowa z wydawcą zobowiązuje ich do zaoferowania "Złotych żniw" i nie mogą się z tego wycofać. Na swoim facebookowym profilu Selkar pisze tak:
Ale o jakiej cenzurze jest mowa? Prosimy bez przesadnych "wniosków". Można kupić książkę w innej księgarni. Czyż my komuś bronimy?
I jeszcze raz zaznaczamy: zupełnie nie mieszamy w to naszych przekonań politycznych i religijnych.
Dla nas w tym momencie liczyły się względy czysto ekonomiczne - wybór między sprzedażą kilkunastu (kilkudziesięciu) egzemplarzy tejże książki, a stratą kilku (kilkunastu, kilkudziesięciu...) stałych i bardzo dobrych klientów.
Uważam, że te komunikaty są żenujące i nieprofesjonalne. Może marketingowcy Selkara klientów upatrują np. wśród kilku (kilkunastu, kilkudziesięciu...) młodych ludzi, którzy wczoraj pierwszy dzień wiosny uczcili topiąc kukłę J.T. Grossa zamiast Marzanny? Przypuszczam, że zwykłych czytelników takie postępowanie firmy raczej odstręczy i zniesmaczy. 

46 komentarzy:

 1. Klasyczna próba rozreklamowania się wykorzystująca negatywne emocje.
  Bardzo rozczarowywujące.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie rozumiem postępowania Selkara, przecież nikt rozsądny nie przypisuje poglądów autora danej książki pracownikom księgarni, czy komukolwiek innemu. Jak kogoś interesuje akurat ta książka, to ją kupi tak czy owak, nie tu, to gdzie indziej, a raczej tam, gdzie taniej. A ci, którym ta publikacja nie odpowiada, to jej po prostu nie kupią, a z usług księgarni rezygnować nie będą. Przynajmniej ci normalni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Żałosne. Jest jeszcze jedna możliwość, że pojawią się i tacy klienci, którzy nie będą chcieli, by jakiś właściciel księgarni dyktował im, co mają kupić, a co nie, i po prostu zrezygnują z kupowania w Selkarze. Swoją drogą jakaż pycha z tego przebija, no bo kogo interesują poglądy księgarza? Księgarz nie jest od poglądów, tylko od sprzedawania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy chyba jakąś wiosnę ludów, fala ideowych występów, aptekarzy brzydzą pieniądze ze środków antykoncepcyjnych, nośniki reklamowe nie zgadzają się z poglądami Ziemkiewicza, a teraz księgarnia nie popiera książek, które sprzedaje :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też uważam, że jest to zachowanie całkowicie żenujące. Każdy rozsądny człowiek wie przecież czym jest księgarnia, a co więcej wie, czym księgarnia się zajmuje, albo.. czym powinna. Widać księgarni selkar woda sodowa "popularności" uderzyła do głowy. A zresztą... kim oni są, aby mówić mi co mam czytać, a co nie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem w szoku! Nie rozumiem zupełnie tego....

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurcze,to jest zenujace co wyprawia Salkar!
  Brakuje slow....

  OdpowiedzUsuń
 8. Kompletna żenada i jakiś głupkowaty PR. Księgarz ma sprzedawać książki i tyle, co mnie interesują jego poglądy? Jeżeli nie podoba mu się książka Grossa, to powinien jej nie przyjąć do sprzedaży, a nie robić cyrk na kółkach.

  Ciekawe, czy jakbym sobie (przepraszam za skojarzenie, chcę tylko przesadzić, nie mam zamiaru porównywać jednej osoby z drugą!) zapragnęła kupić "Mein Kampf" to by mi je sprzedali? I za ile?

  Ech, Polska klasy durni się odzywa :/

  Poniosło mnie trochę, ale nienawidzę takich działań i segragacji na równych i równiejszych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ohydny chwyt marketingowy:P Pewnie na fejsbuku link do tej strony zdążył już ze trzy razy obiec świat dokoła:) Tłumy walą na stronkę, a niech tylko co pięćdziesiąta osoba coś kupi - już się interes kręci.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwszy raz z czymś podobnym się spotykam.

  Mam nadzieję, że potencjalnych nabywców książki nie będzie się piętnować?;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Elenoir, normalnie bierzesz udział w tej marnej (ale pomysłowej) akcji "promocyjno-marketingowej" ;-) Nie oszukujmy się, to jest czysta forma (auto)reklamy.
  Na uboczu tematu, dziwi mnie polityka Znaku, bo Domosłowskiego nie chcieli wydać, a Grossa promują na wszystkich frontach prasowo-telewizyjno-medialnych.

  OdpowiedzUsuń
 12. Swoją drogą ciekawe, czy będą w Selkarze szli w zaparte, czy też za parę dni cena wróci do normalnego poziomu:P

  OdpowiedzUsuń
 13. No tak, jednego klienta (w mojej osobie) Selkar na pewno niniejszym traci.

  Cała ta sprawa jest ohydna. Proponuję decydentowi tego kuriozum chwilę refleksji, bo że działań swoich w sprawie książki Grossów nie poprzedził znaczącym wysiłkiem umysłowym - to pewnik.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pemberley, zacofany.w.lekturze, Krzysztofie, może to jest chwyt marketingowy, ale jeśli nawet, to - moim zdaniem - wyjątkowo nieudany i świadczący o krótkowzroczności firmy. Mnie Selkar zaczął się od dziś bardzo źle kojarzyć, a jeśli będą kontynuować tę "kampanię", to na dłużej przylepi się do nich łatka... no nie wiem, księgarni wszechpolaków? Uważam, że sami sobie strzelają w stopę. Takie działania uwłaczają klientom tej firmy i widzę, że komentujący się ze mną zgadzają.

  Seso, sprawdziłam, o co chodzi z tym Ziemkiewiczem - rzeczywiście następna firma popisała się głupotą.

  Bernadetto, poglądy księgarza interesowałyby mnie, gdybym polegała na jego opinii przy wyborze książek. Księgarnia internetowa doradztwem w tym zakresie się nie zajmuje, więc i prezentowania takich poglądów powinna unikać - we własnym interesie.

  OdpowiedzUsuń
 15. @Elenoir: ale chyba nikt tu nie sugeruje, że to udana akcja? Jesteśmy zgodni w tej kwestii, padły m.in. określenia "ohydny" i "marny". A skojarzenia rzecz jasna będą się utrzymywały. Konkurencja już powinna zacierać rączki:)

  OdpowiedzUsuń
 16. No wiecie co! Jeszcze do niedawna reklamowałem selkar jako jedną z lepszych księgarni internetowych, ale teraz raczej tracą we mnie klienta. To przecież jest skandaliczne. Ciekawe co na to prawo i samo wydawnictwo. Nie sądzę, by takie działanie było legalne. Nie podejrzewam też, że właścicielami księgarni kieruje filantropia (cały dochód ze sprzedaży książki Znak przekazuje na cele charytatywne).

  OdpowiedzUsuń
 17. Snoopy - tiaaa... pewnie jutro lub pojutrze się właśnie "wyjaśni", że to było specjalnie, żeby książka się dobrze sprzedała i dużo pięniążków zebrano ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jestem lekko zdziwiona... Nigdy nieczego nie kupiłam w Selkarze, ale na Boga, traktowanie ludzi jak głupiutkich dzieci co to muszą być prowadzone za rączkę mnie zniesmacza.

  OdpowiedzUsuń
 19. Zacytuję moją dobrą koleżankę - żal, po prostu żal. Rozumiem, że w dzisiejszych czasach księgarnie muszą się promować, bo bez tego nie mają szans na przetrwanie, ale istnieją pewne granice przyzwoitości.

  Z drugiej jednak strony, zastanawiam się ile osób po zobaczeniu tej "reklamy" sięgnie po książkę p. Grossa? W końcu tabu przyciąga, więc pewnie za jakiś czas książka będzie dostępna w Selkarze w normalnej cenie. I bardzo szybko się sprzeda.

  OdpowiedzUsuń
 20. Sama akcja faktycznie żenująca, choć reklama chyba się udała, bo o wydawnictwie i książce się mówi/pisze.

  Zupełnie z innej beczki - zauważyliście te znaczki po prawo od informacji o książce? "Bestseller", "Promocja" i - uwaga - "Polecamy". Ach, ta konsekwencja :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Kompletna żenada i próba zyskania czegoś na skandalu. Cholera tylko wie - czego? Nie lubię takiego mieszania się do spraw, które tak naprawdę powinny przejść bokiem...

  OdpowiedzUsuń
 22. Skojarzyła mi się ta kampania, bo obydwie zdają się mówić, że się komuś wolność odbiera i niniejszym on protestuje- do podobnej grupy wydaje się być kierowane. Ktoś z komentujących napisał, że chyba nikt rozsądny nie utożsamia księgarnia z poglądami Grossa- chyba kluczowe to słowo "rozsądny" jest ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie porównywałabym kampanii "Uważam Rze" z akcją Selkera. Ziemkiewicz&co to kampania reklamowa, niezbyt wyrafinowana, acz ewidentnie nastawiona na pewien efekt w pewnej grupie odbiorców. To co zrobił Selkar wydaje się raczej marketingowym strzałem w stopę i wygląda od początku strasznie nieprofesjonalnie, zwłaszcza że twardo trzymają się linii "to poważna sprawa i robimy to dla stałych klientów, a nie ideologicznie", to jest zbyt głupie, żeby komentować.

  OdpowiedzUsuń
 24. zacofany.w.lekturze, akcje marketingowe "marne" z punktu widzenia ludzi rozsądnych bywają niestety skuteczne - wystarczy spojrzeć na głupawe teksty reklam telewizyjnych. Przypadek Selkara jest jednak wyjątkowy, bo klientami tej firmy są ludzie, którzy czytają, a jako tacy są - może to znów moje naiwne założenie - nieco rozsądniejsi i takich działań firmy nie pochwalą. Przynajmniej większość z nich.

  snoopy, jaka filantropia? Przecież nikt nie kupi książki za taką kasę, więc i dochodu na cele charytatywne nie będzie. Nie wiem, jak z tego wybrną i czy w ogóle.

  Barbaro, mnie tematyka poruszana przez Grossa nie wydaje się już tabu. Szok przeżyliśmy po publikacji "Sąsiadów". Sądzę, że od tamtej pory nasze społeczeństwo (w każdym razie większość) przyjęło już do wiadomości (choć jeszcze się z tym nie pogodziło), że i wśród Polaków bywali mordercy, zdrajcy, szmalcownicy, a nie tylko Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Nie wiem, czy książki Grossa dobrze się sprzedają - my, Polacy, nie lubimy czytać nieprzyjemnych rzeczy na nasz temat lub na temat naszych przodków.

  viv, ja uważam, że te znaczki umieszczono tam celowo. W zamyśle pracowników Selkara to chyba miała być ironia...

  Seso, może marketingowcy tych firm przeprowadzili jakieś zakrojone na szeroką skalę badania i wyszło im, że Polacy są ciemni jak tabaka w rogu, co więcej - ciemnota zdecydowanie u nas dominuje, a zatem trzeba kierować reklamy przede wszystkim do tej ciemnej większości, bo tylko to się opłaci? Chyba popełnili jakiś błąd w doborze respondentów.

  OdpowiedzUsuń
 25. Zrobiło się o nich głośno. Zagranie w stylu "nieważne, czy dobrze, ważne oby się o nas mówiło". Chwilowe zainteresowanie będzie duże. Na jedną oburzoną osobę, przypadnie z 5 zainteresowanych, które odwiedzą stronę księgarni przez cały ten szum. Nie sądzę, że równie pozytywnie przełoży się to na ilość sprzedawanych książek. Mi z Selkarem było bardzo po drodze, mieszkam w tym samym mieście, książki mogę odbierać osobiście. Szkoda. Ale będę raczej zaopatrywać się w Matrasie.

  OdpowiedzUsuń
 26. @grendella

  Ale zrobiło się głośno dość lokalnie, na naszym małym internetowym podwórku - nawet jak tych pięciu zainteresowanych wejdzie, to z ciekawości, nic nie kupi, a skojarzenie zostanie, na zasadzie "merlin - moloch", "bookdepository - darmowa przesyłka", "selkar - buce".

  OdpowiedzUsuń
 27. @fabulitas - Też myślałam, że lokalnie, ale właśnie zobaczyłam wiadomość na portalu gazety: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,9307741,_Zlote_Zniwa__za_4499_zl__Sklep___Chodzi_o_to__zeby.html

  Bardzo się pan właściciel plącze w zeznaniach, mówi, że otrzymywali wulgarne wręcz telefony. Super, nie ma to jak się ugiąć pod wpływem wulgarnych telefonów. Ciekawe, że inne pozycje Grossa są w księgarni dostępne, podobno "nie cieszą się zainteresowaniem".

  OdpowiedzUsuń
 28. Grendella - tia, dokładnie. Mnie najbardziej podobało się to: "- Ponieważ nie możemy wycofać książki z naszej oferty, a nie chcemy żeby nasi klienci odnieśli wrażenie, iż poglądy i wnioski Pana Grossa są naszymi poglądami, postanowiliśmy nieco podwyższyć cenę książki. Życzymy udanych zakupów - możemy przeczytać w uzasadnieniu na stronie internetowej. Zapytany o to, które dokładnie poglądy Jana Grossa mu nie odpowiadają odpowiedział: - Nie przeczytałem całej książki, nie chcę się wypowiadać na temat jej treści." No brawo, wszystko jasne ;) Nie ma to, jak wiedzieć jakie się ma poglądy ;)

  A Selkar idzie w zaparte, opublikowali w serwisie dzisiaj tylko to: "Chcieliśmy poinformować, że nie zamierzamy uczestniczyć w dyskusji na temat książki "Złote żniwa". Sprawa jest dla nas zamknięta i dopóki mamy książki na stanie i nie zwrócimy ich do wydawnictwa, ich cena nie ulegnie zmianie. Później książka będzie u nas niedostępna w sprzedaży."

  OdpowiedzUsuń
 29. Też czytałam dzisiaj na ten temat w sieci, a i w radiu o Selkarze wspominano. Od tej pory marka stanie się pewnie lepiej rozpoznawalna, ale - tak jak pisze fabulitas - towarzyszyć jej będą złe skojarzenia. W sieci nic nie ginie i kiedykolwiek ktokolwiek będzie szukał informacji o tej firmie, natknie się na pewno na echa tej akcji.

  Swoją drogą nie wiem, jak to możliwe, że kilku czy kilkunastu półgłówków za pomocą telefonów i maili popycha znaną firmę do takich działań... To nie jest normalne. Z drugiej strony nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Selkar podziela poglądy tych tumanów. Może o tym świadczyć nagłośnienie całej tej sprawy przez samą firmę.

  OdpowiedzUsuń
 30. @grendella
  Ja też komentarz napisałam, zanim zobaczyłam wiadomość na gazeta.pl. Swoją drogę, nie wiem, jak im się godzą w głowach te wulgarne telefony ze "stałymi, bardzo dobrymi klientami", których tak bardzo nie chcą stracić.

  @książkowo
  Poza odmową dalszego uczestniczenia w dyskusji chyba nic Selkarowi już nie zostało. Mleko się rozlało i teraz jakiekolwiek inne oświadczenie czy działanie byłoby pogrążaniem się jeszcze bardziej. Ewentualnie mogliby przeprosić za pochopność swoich działań (czy coś w tym stylu), ale widać nie mają takiego zamiaru.

  OdpowiedzUsuń
 31. @Elenoir: Ostatnio atakowanie księgarni jest w modzie: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,9096185,Siatka_kamieni_w_witryne_z_ksiazkami_Michnika.html. Można by rzec, jak w starym dowcipie: Jaki kraj, tacy terroryści:P

  OdpowiedzUsuń
 32. zacofany.w.lekturze, czytałam o tym kiedyś. Szkoda, bo to całkiem sympatyczna księgarnia. Wisi tam sporo zdjęć znanych pisarzy, którzy kiedyś to miejsce odwiedzili. Jest tam też stolik, na którym leżą książki z autografami autorów (można je oczywiście kupić). Klientom udostępniono komputer, w którym można sobie sprawdzić, czy jakaś książka jest dostępna. Miłe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 33. Miłe i najwyraźniej nie boi się budzić kontrowersji:)

  OdpowiedzUsuń
 34. http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,9312606,Ksiazka_Grossa_za_4_5_tys__zl__A_na_Allegro_za_25.html

  OdpowiedzUsuń
 35. NIE KUPIĘ WIĘCEJ ŻADNEJ KSIĄŻKI Z TEJ KSIĘGARNI.

  straciliście jednego klienta

  OdpowiedzUsuń
 36. zacofany.w.lekturze, wiesz, ja nie spodziewałam się do niedawna, że sprzedawanie książek może wzbudzić jakiekolwiek kontrowersje.

  Agnieszko, gdyby ta firma dopiero rozpoczynała działalność, to wszystko to oburzałoby mnie nadal, ale dziwiłoby mnie mniej. Tymczasem Selkar istnieje od paru ładnych lat, a okazuje się firmą tak nieprofesjonalną. Nie kupowałam tam dotąd książek i w przyszłości nie zamierzam choćby je za pół ceny sprzedawali.

  OdpowiedzUsuń
 37. Uważam, że zachowanie Selkara jest skandaliczne. I to jest naprawdę powód, aby zbojkotować tę księgarnię, którą notabene zawsze lubiłem.

  OdpowiedzUsuń
 38. A ktoś w ogole czytał tę ksiażkę? ;)Dziwne, ale może to nie chodzi o pijar?a-m

  OdpowiedzUsuń
 39. Owszem, niektórzy blogerzy piszący o książkach czytali "Złote żniwa" i ocenili pozytywnie.

  Nie wiem, o co chodzi Selkarowi, podobno boją się odpływu stałych klientów oburzonych tym, że ta księgarnia oferuje książkę Grossa. Pojawiły się też podejrzenia, że dzięki tej aferze chcą się po prostu tanio wypromować (moim zdaniem bardzo się przeliczyli). Ale jeśli tu nie chodzi o pieniądze albo o reklamę, a o kwestie światopoglądowe, to coś takiego pogrążyłoby ich jeszcze bardziej. Czy firma sprzedająca książki przez internet powinna oceniać to, co sprzedaje? Mogli w ogóle nie wprowadzać tego tytułu do oferty. Zresztą kogo (poza marginesem kretynów) obchodzi ich opinia?

  Na tym blogu wypowiadają się głównie ludzie, którzy często czytają książki i często je kupują. Wszyscy, którzy się tu wypowiedzieli, potępiają postępowanie Selkara. My jesteśmy/byliśmy klientami albo potencjalnymi klientami tej firmy. Jeśli zaczniemy ją bojkotować, to kto im zostanie?
  Konkurencja na rynku księgarni internetowych jest spora.

  OdpowiedzUsuń
 40. Ja też to tak widzę, jak Ty elenoir. Nie ważna jest jakość tej książki, ani jej zgodność z prawdą historyczną. bo zafałszowanych historii i zwykłej grafomanii na półkach jest masa. Chodzi o to, aby czytelnik sam mógł wybrać, co chce czytać, a nie o to, żeby ktokolwiek inny wybierał za niego!!! to co robi Selkar to jest zwykła cenzura.

  OdpowiedzUsuń
 41. To nie jest cenzura - przecież Selkar nie ma monopolu na sprzedaż książki Grossów. Firma ma prawo do takiej decyzji, ale musi liczyć się z tym, że klienci mogą tę decyzję ocenić po swojemu.

  OdpowiedzUsuń
 42. nie czytałam wszystkich komentarzy więc przepraszam, jeżeli za kimś powtórzę. Przeciwnicy Grossa żądając wycofania jego książki z rynku oskarżyli również wydawnictwo Znak o antypolskość i popieranie poglądów Grossa tylko dlatego, że tą książkę wydaje. Myślę, że tędy idzie tok rozumowania Selkara, poniekąd głupi, zgadzam się

  OdpowiedzUsuń
 43. Rzeczywiście, Znak też się gęsto tłumaczył z wydania tej książki, ale ja w ogóle nie rozumiem, jak takie duże firmy mogą poddawać się presji głośnej, to prawda, ale jednak tylko grupki antysemitów, tzw. narodowców oraz zwykłych ignorantów.

  OdpowiedzUsuń
 44. Bardzo dziwne zachowanie Selkara. O samej księgarni dowiedziałam się niedawno, i mam zamiar zrobić w niej niedługo jakieś większe zakupy - mają ceny niższe niż większość jej konkurencji.
  Ale takie postępowanie jest bez sensu - to nie są czasy jakiejś cenzury i represji, nikt ich nie zamknie za to, że sprzedają taki tytuł. A podwyższenie ceny jest dziwnym rozwiązaniem... Poza tym, wszyscy przeciwnicy książki, najpierw będą kierowali swoje oburzenie do autora i oczywiście wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń

"Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa". Z drugiej strony lubię meandrujące dyskusje, więc komentarze nie na temat również są tu mile widziane;).

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.