Impresje

sobota, 28 lipca 2012

Paraliż

Chociaż moje wpisy bywają dość długie, nigdy nie tworzę ich według jakiegoś planu, tylko po prostu zaczynam pisać. Czasami mi to wychodzi, czasami nie. Niekiedy udaje mi się dokończyć tekst za jednym posiedzeniem, ale na ogół potrzebuję co najmniej dwóch lub trzech. Najłatwiej przychodzi mi ubieranie w słowa opinii o książkach, które mi się nie spodobały, natomiast pisanie o tych, które oceniam wysoko, idzie mi jak po grudzie.

Bezpośrednią winę za to, że od dawna nie pojawił się tutaj żaden nowy tekst, ponosi bezpośrednio Ernst Pawel, autor biografii Franza Kafki, a pośrednio i w znacznie większym stopniu - sam Kafka. To jego wymagające podejście do literatury i słowa pisanego działa na mnie paraliżująco. Cztery razy zaczynałam wpis na jego temat i za czwartym coś mi się wreszcie zaczęło układać. Jestem dopiero w połowie, ale może koło wtorku pojawi się tu nowy post. 

Czasami nie jestem w stanie napisać sensownej opinii o jakiejś książce lub byłoby to w danym momencie zbyt czasochłonne. Tak było z "Atlasem chmur" Davida Mitchella - trudno mi było podsumować mnogość wątków i wrażeń, które tam znalazłam. Dziś dowiedziałam się, że jesienią do kin wejdzie ekranizacja tej powieści w reżyserii Lany Wachowski, Andy'ego Wachowski (nie jestem pewna, jak to odmieniać) i Toma Tykwera. Muszę to zobaczyć! Może przy tej okazji przeczytam książkę raz jeszcze i tym razem zdołam się wysłowić?

24 komentarze:

 1. Nie ma co się martwić - uważam, że jeżeli ciężko Ci napisać o jakiejś książce, nie musisz wyrażać publicznie swojej opinii :) To znaczy: po co się męczyć i katować? Podobnie z literaturą, nie warto tracić czas na coś, co nas nie porywa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sęk w tym, że ja lubię wyrażać opinie:).

   Usuń
 2. A ja uważam, że czasem warto się pomęczyć i jednak uporządkować wrażenia - czasem dopiero wtedy się okazuje, czy książka się nam podobała bardzo czy tak sobie i co nam podpadło, a co się podobało. Więc próbuj:) Powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem. Czasami oceniam książkę dopiero po napisaniu opinii i zdarza się, że ocena różni się od tej, którą zamierzałam wystawić zaraz po przeczytaniu.
   Mam nadzieję, że uda mi się sklecić kilka sensownych zdań, choć może nadzieja ta jest płonna, bo nic mi jakoś ostatnio nie wychodzi.

   Usuń
  2. Więcej wiary w siebie. I więcej kawy mrożonej:P

   Usuń
  3. I też tak mam, że mi się czasem ocena krystalizuje w czasie pisania.

   Usuń
  4. Właśnie kawy powinnam pić jak najmniej - mam chronicznie zbyt niski poziom żelaza, a z drugiej strony ciśnienie czasami tak niskie, że właściwie ledwo wstaję z łóżka:(.
   Hipochondria jest chyba nieuleczalna:).

   Usuń
  5. Eeee... i tak ważę o 3 kilogramy za dużo:(.

   Usuń
  6. Ponoć są jakieś sojowe namiastki lodów, ale to już chyba lepiej w ogóle zrezygnować:P

   Usuń
 3. Czyli muszę przyspieszyć lekturę.:(

  Podpisuję się pod ZWL - próbuj i napisz o "Atlasie...".;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to zrobię, ale tylko jeśli przeczytam to raz jeszcze.

   Usuń
 4. Książkę znam tylko ze słyszenia, ale po obejrzeniu zwiastuna wydaje mi się, że ekranizacja będzie albo arcydziełem, albo arcygniotem, ale niczym pomiędzy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kluczowe będą przejścia między poszczególnymi hmmm... historiami i powiązanie ich jakimś sensownym, czytelnym przesłaniem. Ciekawa jestem, jak to wszystko zmieszczą w dwuipółgodzinnym filmie.

   Usuń
 5. Czasami wpadam w popłoch jak po przeczytaniu książki mogę ją streścić jednym słowem - fajna/niefajna. Innym razem piszę bez trudu i od razu. Sama nie wiem już od czego to zależy. W każdym razie jedyne czego się nauczyłam to nie warto się spieszyć - warto wszystko sobie przemyśleć i pewnie coś z tego wyjdzie ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja się czasami zniechęcam do blogowania w ogóle, zwłaszcza gdy jest tak gorąco:(.

   Usuń
 6. sama jestem wierzącą ale niepraktykującą blogerką wiec rozumiem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się od praktyki tak ostatecznie nie odżegnuję, tylko... nie chce mi się ostatnio pisać. Wyobrażam sobie, że mogę to robić dobrze, ale wydaje mi się, że moje wpisy bardziej przypominają wypracowania kogoś w wieku licealnym, a nie hmm... moim:). I to mnie zniechęca. Może lepiej zmienić blog na prywatny. Wtedy wystarczy, że o biografii Kafki napiszę: nie sądziłam, że on był urzędnikiem, dużo cytatów, straszna śmierć, 5/5.

   Usuń
  2. Ja z kolei wyobrażam sobie, że mogłabym to robić inaczej;) model 1 książka 1 wpis już mi nie wystarcza, a nowego jeszcze nie wypracowalam. Prywatny już był poniekąd, w wersji zeszytowej. Nie chcę do niego wracać, chcę do ludzi :))
   Mogę oczywiście napisač, że Twój blog jest dobry i niepotrzebnie się zniechęcasz, ale może właśnie dlatego jest tak dobry, bo masz wątpliowości i coraz więcej od siebie wymagasz, więc zadręczaj się dalej a ja chętnie poczytam ;p

   Usuń
 7. Kolejna kłoda pod nogi blogerki: od piątkowej burzy nie działa mi internet w domu, a "technik" z UPC ma być dopiero we wtorek popołudniu:(.

  OdpowiedzUsuń
 8. Noo jakbys napisała " Wtedy wystarczy, że o biografii Kafki napiszę: nie sądziłam, że on był urzędnikiem, dużo cytatów, straszna śmierć, 5/5." -Ty wiesz ile byc miała komenciów??? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby mieć dużo komentarzy, musiałabym całkowicie zmienić charakter blogu:). Albo swój:). Na jedno i drugie chyba już za późno.

   Usuń
 9. jestem bardzo ciekawa filmu, tym bardziej książki, tylko zapewne nigdzie jej nie dostanę :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ubiegłym roku bez problemu wypożyczyłam ją sobie z biblioteki, ale teraz może być trudniej, bo coraz więcej się u nas o tej książce mówi. W każdym razie na Allegro ją widziałam.

   Usuń

"Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa". Z drugiej strony lubię meandrujące dyskusje, więc komentarze nie na temat również są tu mile widziane;).